Powrót do strony głównej
Bokser

 

Bokser pochodzi z Niemiec jego masa osiąga 24-32 kg. Wielkość 57-63. Sierść krótka i gładka. Umaszczenie złote, kredkowane i rzadkością jest czarne. Od pewnego czasu zabronionego jest obcinanie ogonów i uszów.

Jedna z niemieckich legend o powstaniu boksera głosi, że stworzył go Bóg. Działo się to w piątym dniu tworzenia świata. Bóg lepił z gliny psy. Były różnej wielkości: małe i duże, krótkowłose i długowłose, białe, czarne, łaciate i kudłate. Stworzył po jednym egzemplarzu z każdej rasy. Wykonując ostatniego psa, pragnął "ukoronować" jakąś rasę, której byłaby:siła, odwaga, szybkość, szlachetność, rozwaga, piękno i przywiązanie. Wziął glinę i uformował postać boksera, który miał posiadać wszystkie najlepsze cechy, wyróżniając go od innych ras piękną głową.Pies udał mu się wyjątkowo. Odstawił go na bok wraz z innymi psami, aby wysechł, gdyż był jeszcze mokry i można było go łatwo uszkodzić. Później stwórca rzekł: "Tego udało mi się uformować najlepiej". Gdy bokser usłyszał, że jest najpiękniejszy, z dumą uniósł wysoko głowę, oczekując uznania. Mniejsze psy uznał jego wyższość, większa zaś-nie mogąc pogodzić się z myślą, że średniej wielkości bokser ma nad nimi górować-zaczęły warczeć i śmiać się z niego. Bokser wskoczył z wściekłością na swoich przeciwników. Zapomniał jednak, że ma jeszcze miękki pysk i uderzył mocno, deformując go. Gdy pan Bóg zdołał go odciągnąć od bijatyki, było już za późno, gdyż pysk psa uległ spłaszczeniu. Bokser dostał nauczkę. Póżniej zaś powiedział:, "Jaki jesteś, taki będziesz aż do skończenia świata". Jako rekompensata dał mu cenny dar - odtąd każdy mały pies pozdrawiać go będzie z największą uniżonością, mając zawsze w pamięci przewagę boksera. Większy zaś pies będzie się trzymał na uboczu widząc boksera, ponieważ brak szacunku i dla niego może się źle skończyć. Inne rasy psów zgodziły się z tą decyzją.

Tekst ten, choć nie jest idealną "kalką"po raz pierwszy przeczytałem z książki J.Kapysia"Boksery",którą serdecznie polecam nie tylko miłośnikom i właścicielom bokserów, jest ona wspaniałą skarbnicą wiedzy na ich temat. Życzę miłej lektury, jednak wracając do tematu bokser powstał...Sami sobie przeczytajcie niż

Prawdziwa historia Boksera brzmi następująco.

Najprawdopodobniej bokser pochodzi z skrzyżowania molosa z psami lżejszej i bardziej elastycznymi hartami. Krzyżówki następna była z Bullenbeissery jako bezpośredniego przodka dzisiejszego Boksera. Nie można stwierdzić skąd więziła się nazwa Bokser. Nazwa ta powstała po przez zmniejszenie lub przekształcenie słowa bullbeisser od potocznej nazwy Boxel. Bokser niemiecki jest psem bojowym. Służyły do nagonki na silne zwierzęta jak niedźwiedzie czy dziki. Gdy te zaś to zaczęło zanikać bokser stanów na ringu walczył z bykami. Krótka kufa umożliwiała podtrzymywanie byka za rogi i także przy równoczesnym oddychaniu. W 1896 r., w Monachium złożono Pierwszy Club Boksera czyniąc to miasto centrum hodowlanym rasy. W 1905 r., możemy zna leż pierwszą wzmiankę na temat boksera z zapisów Beckmonia, Ridigera wynika, że krzyżowane z angielskimi mastifami Pierwszy wzożercz rasy powstał w 1905 r., jednak, co około pięciu latach się on zmieniał. Są to psy uczuciowe i serdeczne przywiązane do człowieka. Cieszą się one całym ciałem nie tylko ogonem. Potrafią one wszcząć awanturę a póżniej udawać przed właściciela, że to nie o nie o zrobiły. Własnego doświadczenia wiem doskonale jak to się odbywa.

Bokser jest psem który potrafi być prawdziwym przyjacielem człowieka kiedy mu się na to pozwoli. Jest inteligentny, spokojny i łatwy do prowadzenia, jest przede wszystkim doskonałym stróżem. Jest psem towarzyskim i lubi dzieci. Nie zrobi im krzywdy. Cechy charakteru zachowuje do póżniej starości, podczas gdy inne rasy na starość bywają przykre.

Bokser ma bardzo rozwinięty węch. Często po przez węch kojarzy zbliżające się niebezpieczeństwo, zachowuje ten zapach w pamięci. Słuch rozwinięty jest również doskonale. Pies np. słyszy ultradźwięki, na które ludzie nie są wrażliwi. Silne odgłosy, wybuchy o dużym natężeniu są nie tylko przykre, ale wręcz szkodliwe. Bokser ma silnie rozwinięty system nerwowy. Narządy czucia skórnego znajdują się na całej skórze psa. Bokser zaliczany jest do psów mało wrażliwych na ból, lecz z powodu delikatnej okrywy włosowej silnie reaguje na bodźce termiczne U boksera pożądany jest wysoki próg pobudliwości.

Psy, które są strachliwe na ogół gryzą innych ludzi, którzy chcą ich pogłaskać. Pies odważny jest temu przeciwny. Da się pogłaskać nawet, jeśli mu to nie sprawia przyjemności.

Bokser jest odważny nie jest mu obcy strach potrafi on samodzielnie postawić się w niebezpieczeństwo. Odwaga ta polega na samodzielnemu pokonaniu strachu. Psy o wrodzonej bojowości lub jej nabytej nie uchylają się do walki czerpią z niej radość, ale wtedy tylko, jeśli przeciwnik jest duży i silny. Z małymi i słabszymi unika walki.. Ale także potrafią być spokojnie, jeśli przeciwny pies chce z nimi zacząć. To zależy od właściciela czy mu pozwoli na to, aby ruszyć czy nie.

Bokser jest odporny na ból. Charakteryzuje zdrowy system nerwowy, odwaga i wewnętrzne poczucie siły, co przejawia się brakiem tendencji do ucieczki z pola walki. Może on stwarzać wrażenie psa mało agresywnego, co nie potwierdza się w przypadku prawdziwego zagrożenia. O bezpieczeństwo właściciela będzie walczył bardziej niż o swoje. W miarę rozwoju walki pobudza się coraz bardziej. Pilnując domu jest zawsze spokojny i pewny siebie. Jeśli go zaatakują, podejmuje walkę bez gry wstępnej. Bokser przeżywa wszystkie radości i smutki rodziny. Przyjacielski i gościnny dla osób mil widzianych przez właścicieli, jest wrogi w stosunku do ludzi niepożądanych. Jak mało który pies, odczuwa potrzebę stałego przebywania ze swoim panem? Najszczęśliwszy jest wtedy, gdy wszyscy znajdują się w domu. Zawsze chętny do wyjścia wraz z właścicielem - o każdej porze dnia i nocy. Bokser odczuwa potrzebę przyjmowania i dawania miłości. Zadowolony z wejścia na kolana pana przytuli się, wciśnie swoją głowę pod brodę właściciela, delikatnie poliże po policzku. Gdy jest przyzwyczajony od młodości do wizyt w lecznicy weterynaryjnej, staje się wzorowym pacjentem. Wszelkie bolesne zabiegi za biegi przyjmuje ze spokojem. Szybko uczy się utrzymywać czystość i porządek. Wychowywać boksera należy spokojnie, wtedy pies jest całkowicie zrównoważony. Jeśli dostanie się w ręce "nieodpowiedzialnego tresera", mogą utrwalić się w nim ujemne cechy. Nie może być wiązany na łańcuchu, stanie się wówczas psem groźnym. Pomieszczeniem dla niego jest dom. Brak ruchu powoduje słabość mięśni szkieletowych. Często z braku podstaw fizjologii ruchu zmusza się psa do treningu i na skutek nadmiernego wysiłku staje się on kaleką. Widzi się młode psy, które dla wyrobienia mięśni grzbietu biegają za motorowerem czy samochodem kilkanaście kilometrów. Powoduje to rozedmę płuc, a pies staje się inwalidą. Należy unikać znacznego i zbędnego, jednostronnego wysiłku i zmęczenia psa. Bokser zaliczany jest do grupy psów obrończych. Zadaniem tych psów jest: obrona swego właściciela przed napastnikiem, pilnowanie przedmiotów. Używa się ich także do tropienia i poszukiwania - jako pies policyjnych i ratowniczych. Psy te powinny posiadać następujące cechy: odwagę, ciętość, odporność, łatwość w prowadzeniu, pewność charakteru, silny związek z właścicielem, twardość połączoną z dużą czujnością. Większość tych cech jest charakterystyczna dla boksera. Jest on bowiem psem odważnym, zrównoważonym, nieustraszonym jako obrońca i ochroniarz. Cechuje go ponadto energia, wierność; jest nie napastliwy, przyjacielski. Nie stwarza problemów w życiu rodzinnym. O bokserach mówi się w Niemczech: "na 100 ludzi kocha się jednego, na 100 psa - 99 bokserów."

 


Forum WSR // IMiNS // WSR // Szkola i Kursy Wizazu // Dziennikarskie studia // Strony sluchaczy WSR - powrot