Powrót do strony głównej
Biały owczarek

 

Białe owczarki są wybrykiem natury. W miotach owczarków niemieckich. Właśnie ten owczarek zrodził się najprawdopodobniej z tej przyczyny, ponieważ w genach owczarkach niemieckich jest (białego psa pasterskiego). Od czasu do czasu rodziły się białe owczarki. Ludzie nie mogli zrozumieć jak to może się dziać, jeśli rodzice szczeniąt są czarni. Ale jednak tak się działo. Na początku człowiek uśmiercał szczenięta. Uważali je za albinosy lub za wybryk natury. Jednak nikt nie zdawał sobie sprawy, że to, że są białe pochodzi z pigmentu odziedziczonego od psa pasterskiegoPonieważ owczarek niemiecki spełniał wszystkie kryteria, które postawił mu związek kynologiczny nie uznano owczarka białego nazwano go albinosem. Niemiecki Związek wykluczył Białego owczarka, co miało ogromny wskutek go, ponieważ powoli zacierał się ten wybryk natury. A także w Europie zaczął on po prostu ginąć.

Kiedy Owczarek niemiecki się rozpowszechniał i trafił do Kanady i USA. Tam także się zaczął rodzić białe owczarki? Przeciwieństwie, co do Niemiec Kanadyjczycy doszli do tego, ponieważ odkryli, że przyczyną tego jest biały pigment - gen psa pasterskiego. Zyskał wiele sympatyków w USA, Kanadzie, Szwajcarii, ponieważ był tak samo inteligentny, co jego protoplasta (owczarek niemiecki) a biała szata dodaje mu tylko specyficznego uroku. Z tych miejsc trafił on powrotem do Europy, ale już pod nazwą owczarek amerykańskiego - kanadyjskiego. Znalazł się w Szwajcarii i tam także został po raz pierwszy zarejestrowany. Od tamtej pory jest można powiedzieć, że ma trzy nazwy

  1. Owczarek amerykańsko - kanadyjski
  2. Owczarek niemiecki - biały
  3. Biały owczarek Szwajcarski

Biały owczarek jest odmianą owczarka niemieckiego. Specjalnie hodowca dla umaszczenia w USA, podobnie jak odmiana czarna. Znano już ją pod konie XIX w., Ale cieszyły się one popularnością wśród owczarzy. Umaszczenie te jak głosi mit po normalnie umoszczonych rodzicach. W USA białe owczarki otrzymały rodowody, ale ile mogą być oceniane na wystawach według niemieckiego wzorca, którzy nie przewidują wśród owczarków maści białej. W Kanadzie hodowcy tych właśnie psów udało się zapobiec wprowadzenie zakazu hodowli odmian barwnych owczarków niemieckiego, ale białe owczarki nie mogą liczyć na sukces wystawowy.

W Polsce biały owczarek nie występuje.

Charakter tych psów odpowiada owczarkowi niemieckiego o spokojnym, zrównoważonym uosobieniu.

Mateo von Restinga

 


Forum WSR // IMiNS // WSR // Szkola i Kursy Wizazu // Dziennikarskie studia // Strony sluchaczy WSR - powrot