Powrót do strony głównej
Amstaff (Amerykanski stafford terrier)

 

Historia amstaffa

Wielu historyków kynologii uważa, że Biały Terier Angielski został skrzyżowany z Buldogiem w wyniku, czego powstał biały bullterier. Jeszcze inni twierdzą, że właśnie Buldog został skrzyżowany ze Starym angielskim Terierem i Boston Terierem, co dało Bull and Teriera. Przeznaczeniem tej rasy była walka. Ludzie chcieli zaspokoić swoje krwiożercze instynkty to z tej przyczyny chcieli stworzyć psy mające zakodowane rządzę zabijania odporność na urazy i ból. Pierwszym sprawdzianem tej rasy było łapanie szczurów (rat-biting) Jeden ze zwycięzców zabił 100 szczurów przeciągu 5.5 Minuty. Historia mówi, że przodkowie obecnych amstaffa wywodzą się z Anglii. Tam właśnie były popularne walki. Amstaffa walczyły z innymi zwierzętami: lwami, niedźwiedziami, czy bykami.

Po pewnym czasie zaczęto walki pomiędzy psa. Trwają one do dnia dzisiejszego. To właśnie w latach 1820-1830 psy walczyły na arenach ( a w zasadzie dołach w ziemi), które określano mianem "pit". W latach 1830-1870 do Ameryki trafiają pierwsze pit bull teriery, gdzie błyskawicznie uzyskuj± tytuł najlepszego psa walczącego ("pit-dog"). Pit bulle nie były jednak psami szeroko odstępnymi. Hodowano je i sprzedawano tylko klientom związanym z psimi walkami. Pod koniec XIX wieku w USA hodowla pit bulli zaczęła przybierać formę zorganizowano, tzn założona została pierwsza księga hodowlana, powołano istniejący do dziś United Kennel Club oraz zakazano organizowania walk psów. Powstały nowe nazywać jak: American Pit Bull, Yankee Terrier, American Terrier. To jednak podzieliło hodowców na dwie grupy. Jedni darzyli nadal do tworzenia pita jako najdoskonalsze narzędzie do zabijania, drudzy chcieli kształcić pita na idealnego psa towarzysza. Sławę zdobył pit w okresie I wojny światowej, kiedy to podczas manifestacji patriotycznych jego wizerunki widniały jako symbol kraju na proporcach i plakatach obok Angielskiego Bulldoga, Niemieckiego Jamnika, Francuskiego Bulldoga i Rosyjskiego Wilczarza. Siła, odwaga, wierność, towarzyskość to niektóre cechy, które otworzyły Amstaffowi drzwi do świata reklamy. Był on symbolem wytwórni płytowej "Victor", potem producentów obuwia "Buster Brown", a następnie światowy lider na rynku odzieży LEVI'S udowodnił, że produkuje najbardziej wytrzymałe jeansy, których nawet Amstaff nie jest w stanie rozerwać. W 1936 r. rasa została uznana przez American Kennel Club pod nazwą Staffordshire Terrier, która w 1972 r. zmieniono na American Stafforshire Terrier. Rozdzielono wówczas psy walczące od wystawowych. Pierwszym zarejestrowanym Staffordem była suka: WHEELER'S BLACK DINAH. Pierwszym Championem został MAHER'S. W 1955 wystawę w Riverside wygrała suka amstaffa CH.SHAREVALPAD PANDORA, która została wykorzystana później do opisu wzorca. Do Polski, amstaffy trafiły późno, bo w 1991 r., chociaż i tu zdania hodowców tej rasy są podzielone. Niektórzy wskazuj± na CINDY przywieziono z Niemiec do Poznania w 1985 r., inni natomiast uważają, że to rodzeństwo EXCALUBUR HERO i CORAL SEASTAR przywiezione do Poznania1991 r. dały początek tej rasie. W latach 1980-1990 zwiększyła się ilość amstaffów w Polsce i żywiołowo wzrasta do dnia dzisiejszego.

Pamiętajmy jednak, że to życie pisze historię i dlatego ważne jest, aby nie psuć tej rasie opinii a naprawiać raczej to, co zostało kiedyś zepsute. Amstaff to przede wszystkim pies domowy i wystawowy, towarzysz życia, doskonały opiekun dzieci, słodka mordka. Klatka schodowa, winda to bardzo newralgiczne miejsca, a te psy agresję maj± niestety w genach i jeśli właściciel mówi o swoim Amstafie "on to nigdy", "jest absolutnie spokojny" niech nie zdziwi się kiedy pięknego dnia nieprzyjemnie się rozczaruje. W każdym amstafie drzemie wojownik - którego nie wolno budzić. Wielki błąd popełniać wszyscy ci, którzy kupuję psy tej rasy na bazarach, bez rodowodu i bez wcześniejszego zaznajomienia się z fachową literaturę na ich temat. Psy rasowe różni± się tym o psów niewiadomego pochodzenia, że zawsze można przewidzieć, „co" z nich wyrośnie. Znając matkę, ojca i szczeniaki z poprzednich miotów możemy już od pierwszego miesiąca naszego amstaffa prawidłowo socjalizować.

Amstaffy są bardzo silnymi psami. Rzadko, kiedy jeśli pies chwyci przeciwnika możnego rozdzielić. Najlepszą i sprawdzoną metodą jest uderzenia psa dość silnie i szybko między uszami. Niekiedy to działa zależności w jak silnie nasz pies chwyci. Nigdy nie należy tych sposób bić, jeśli

Człowiek, który zdecyduje się na tą rasę powinien już mieć jakieś doświadczenie w prowadzaniu psa bojowego, bo jeśli źle się wychowa Amstaffa będzie on agresywny. Tym samym będzie rządził właścicielem a nie właściciel nim.

 


Forum WSR // IMiNS // WSR // Szkola i Kursy Wizazu // Dziennikarskie studia // Strony sluchaczy WSR - powrot